Základná škola Okružná 2, Banská Bystrica

O škole

Naša škola si v súčasnosti pripomína 43. výročie svojej činnosti. Takáto doba v iných inštitúciách je veľmi krátka na okázalé spomienky, lebo v nich nepulzuje život tak ako v škole.

Dnes môžeme našu ZŠ na Okružnej ulici prirovnať k veľkému včeliemu úľu, ktorý bol a je preplnený činorodými jedincami: žiakmi, učiteľmi, vychovávateľkami a správnymi zamestnancami. Počas 43 rokov do nášho úľa na začiatku septembra nalietavali drobné a detstvom presýtené malé včeličky, aby po ôsmich, deviatich rokoch telesne i duševne zmenení na nepoznanie, presýtené našou starostlivosťou a opaterou, s radosťou z neho odlietali. Ale rovnako sa rok čo rok opakovalo, že mnohí naši odchovanci po roku - dvoch prichádzali do školy navštíviť svojich triednych učiteľov, aby sa poradili, posťažovali a niekedy aj s vlhkými očami popriznávali, ako im tu bolo dobre, aké boli tie naše učiteľsko-materinské krídelká prítulné a teplé.

Prvý impulz života našej vtedy ZDŠ dal 7. septembra 1964 vymenovaný riaditeľ Július Hološ. Privítal 979 žiakov, 63 pedagogických a správnych zamestnancov, ktorí patrili do našej novej školy. Škola zápasila zo začiatku s rôznymi ťažkosťami. Nebola ešte otvorená školská jedáleň a telocvičňa, čo spôsobovalo nemalé starosti. V školskom roku 1967/68 počet žiakov vzrástol na 1282, z toho na 1. stupni v 20 triedach bolo 588 žiakov a dvojzmenné vyučovanie. Postupne počet žiakov klesal, čo bolo zapríčinené výstavbou ďalších troch škôl na našom sídlisku. Dnes aj z tých 979 žiakov, ktorých privítal pín riaditeľ Hološ na dvore ZDŠ, sú už mamičky a oteckovia. Majú tu už svoje deti.

Naša škola včak nezveľaďovala len učebné priestory, ale aj ducha a um svojich malých zverencov, čo sa prejavilo vo výrazných úspechoch v rôznych súťažiach: športových, speváckych, matematických, fyzikálnych, chemických, biologických a geografických olympiádach, v prednese poézie a prózy v slovenskom jazyku, v literárnych a výtvarných súťažiach, v olympiádach v ruskom, nemeckom, anglickom a francúzkom jazyku, ba i v aranžovaní kvetov. Od roku 1974 sa škola vyvíjala ako škola s rozšíreným vyučovaním jazyka ruského, nemeckého a anglického, čo dalo možnosť žiakom 3. rošníka vybrať si jeden zo spomínaných jazykov a v 5. ročníku ďalší. Od roku 1986 na 1. stupni k nemeckému a anglickému jazyku pribudol aj francúzky, ktorý sa najprv vyučoval v krúžku a neskôr ako nepovinný predmet. Dnes sa francázština učí aj na druhom stupni školy ako voliteľný predmet.

Od roku 1975 boli na škole zriadené športové triedy so zameraním na atletiku. V roku 1984 až 1991 boli športové triedy zrušené a na škole pracovalo len ŠŠS so zameraním na atletiku. V roku 1991 bola činnosť športových tried zase obnovená a vzniklo i ŠŠS zamerané na plávanie. Na škole bolo množstvo talentovaných žiakov, či už ide o jazykové, výtvarné, športové, matematické, spevácke, literárne a iné. Títo žiaci reprezentovali školu na rôznych olympiádach a súťažiach. Veď z tejto školy vyšli žiaci, ktorí získaním vyšších vedomostí, dnes zastávajú dôležité povolania a zamestnania.

Niektorí naši známi absolventi

Daniel Buranovský - známy klavírista